Jak vybrat vrhač návnad?

Všechny možné pomůcky a vymyšlenosti, které slouží k dopravení návnady do vody, lze označit za vrhače návnad (ačkoli u zavážecích loděk a helikoptér se jedná o výjimku či píše specifickou odlišnost, i když plní vlastně stejnou úlohu). Rybář chce dopravit návnadu na požadované místo s maximální přesností a bez ztrát, tím ryby na ono místo přiláká, naučí je tam vyhledávat potravu nebo je tam ještě v průběhu lovu dokáže udržet. Rozhodujícími faktory je typ použitého krmení (zpravidla směsi), struktura a požadovaná vzdálenost, důležitý je i případný proud a hloubka v lovném místě.
 
 
Nástrahy lze zjednodušeným způsobem rozdělit na sypké, lehce se rozpadající a kompaktní, což způsob jejich prezentace výrazným způsobem ovlivňuje. Nástrahy nemusejí vždy být totožné s tím, na co nakonec budeme chytat, vnadění lze použít v určité míře například i při lovu dravých ryb, kdy cílem je nalákat na zvolené místo drobnější rybky, které jsou kořistí predátorů, jež chceme cíleně lovit. To je z velké části i otázkou rybářské taktiky, zkušení lovci a především pak závodníci dobře vědí, že správné zakrmení je často minimálně polovinou případného úspěchu. 
 
 

KRMENÍ POMOCÍ LOPATKY

 
znamená snahu o dopravení nástrahy na požadované místo odhozením pomocí nástroje, který vyhlíží opravdu jako lopatka nebo velká hlubší lžíce, má zpravidla delší pevnou rukojeť s anatomicky tvarovanou rukojetí a odhození probíhá na principu z fyziky dobře známé páky. Objem lopatky a délka rukojeti závisí již na konkrétním typu krmení a požadované vzdálenosti dopadu. Delší rukojeť ale automaticky nezaručí delší a přesnější nabídku návnady, je třeba zvolit vhodný typ podle krmení a naučit se s ní dobře zacházet.
 
 
 

PRAK JAKO ZAMLADA

 
vezmete do ruky, pokud chcete do vody hodně přesně a zpravidla dost daleko dopravit toule krmné směsi, která je poměrně konzistentní a razantní „odpálení“ přečká bez rozpadu „projektilu“. Dostatečně široká vidlice a pružná letecká guma zaručí s trochou zručnosti jednoduchý a spolehlivý způsob, jak dopravit návnadu do požadovaného místa můžeme je bez problémů použít i pro „letecký transport“ boiles nebo porce pelet (nejlépe v PVA sáčku). 
 
 
 

KOBRA NENÍ JEN HAD

 
stejně jako vrhací roura není jen součást vodovodního rozvodu či konstrukce lešení. Tyto názvy si vysloužily oblíbené rybářské pomůcky díky svému vzhledu, jsou v ruce zkušeného rybáře velmi přesné a doslova dalekonosné! S prakticky velmi podobnými výrobky se setkáte i pod dalšími názvy, princip i provedení jsou ale víceméně totožné. Vhodně tvarovaná trubka, která je na dolním konci uzavřené, slouží k odhození kuliček boliles či pelet na požadovanou vzdálenost. 
 
 
 

RAKETOVÁ STŘELNICE

 
je dalším způsobem, jak dopravit i hodně jemný partikl na vzdálené místo. Můžete sáhnout po opravdu velkých raketách, které pojmou velký obsah krmné směsi, případně použít menších modelů. Kde je rozdíl? Velké rakety opravdu již svým rozměrem a hmotností (zejména po naplnění) vzbuzují určitý zasloužený respekt, k jejich dopravení na vodu je tedy zapotřebí speciální prut, určený jen k nahazování této zakrmovací pomůcky. Menší modely odhodíte i pomocí těžšího prutu, po vysypání obsahu do vody můžete svinout vlasec nebo šňůru a prut použít k lovu. 
 
 
Pro správné a dostatečně přesné nahazování či nastřelování návnad věnujte pár desítek minut tréninku s hliněnými nebo chlebovými kuličkami někde v ústraní, potom budou vaše návnady padat opravdu tam, kam jste si přáli a kde tušíte ryby. Že trénink dělá u e začátečníků mistry, to platí i v rybaření!
 
 

ŠIKOVNÉ POMŮCKY

 
Pro dopravení návnady na požadované místo lze použít i cenově snadno dostupné a dobře fungující PVA sáčky, síťky i objemné punčochy o různé velikosti oček tkaniny, umožňující dopravit na požadované místo v dostatečném množství boililes, pelety, krmné směsi či partikl a červy, prostě to, co bude ryby správně vábit. Tyto materiály se po chvíli (v závislosti na typu a často i na teplotě) ve vodě rozpustí a tak se nástraha i návnada ocitnou prakticky na jednom místě, protože je nahodíte současně. Jednoduché a navíc velmi účinné! Lze použít i PVA šňůrky, ze kterých se po chvíli boilies nebo pelety snadno uvolní.
 
 

K DRCENÍ NEJSOU VŽDY ZAPOTŘEBÍ SVALY

 
Pokud víte jak na to, poradíte si snadno i bez vynaložení větší námahy a tvrdé složky krmných směsí snadno nadrtíte na kousky v požadované velikosti pomocí jednoduché drtičky, jejichž ostré zuby si poradí i s oříšky, peletami, boilies či různými semínky a obilovinami. Čerstvě nadrcené součásti krmné směsi jsou velmi aromatické a zvyšují přitažlivost návnady pro všechny druhy ryb!
 
 

OZNAČIT SI LOVNÉ MÍSTO

 
je možné různými způsoby, dbejte ale vždy na to, abyste dodrželi platné předpisy (všude to samé neplatí, podotýkám!) a současně neztěžovali rybolov kolegům v okolí. Tyčové bójky jsou praktickou pomůckou k označení krmného místa pro pozdější lov a povoleny v současné době leckde, ale i tak se raději ujistěte, že i tam, kde chcete lovit. Většinou jsou skládací, zakoupíte je i s praktickým obalem a do horní části lze většinou vložit i chemické světlo pro večerní a noční lov.